Jak hospodařit s penězi, když podnikáme?

Podnikáte a máte velice dobré výsledky. Zákazníci se k vám hrnou, o případné zaměstnance nebo brigádníky taky není nouze a rozhodli jste se na základě těchto všech kladů své podnikání rozšířit. Na to je ale potřeba část z vašich příjmů. Musíte brát v úvahu věci, které musíte zaplatit, jako například nájem, nechat si pár peněz na jídlo a vlastní zábavu a další důležité výdaje. K tomu, pokud prodáváme výrobky, musíme z jejich ceny odpočítávat cenu pořízení. Tím se nám samotný výdělek ještě o trochu zkrouhne. Jakým si způsobem si tedy máte rozvrhnout své příjmy, abyste se mohli rozvíjet a mít dostatek peněz i sami na sebe?

regály s nápoji

Rozvrh, kolik měsíčně MUSÍM zaplatit.

Začneme tím, že si uděláme rozvrh, kde budou všechny měsíční výdaje, které musíme zaplatit. Započítáme do toho nájem, nebo elektřinu a vodu. Záleží na tom, jestli máme svou nemovitost, nebo bydlíme v pronájmu. Poté je třeba odečíst i hypotéku, popřípadě splátky nebo alimenty. Tyto složky se mohou měnit člověk od člověka. Také do této skupiny patří stravné. Když si tyto položky sečteme, vyjde nám částka, kterou musíme každý měsíc mít uschovanou na splacení.

 Troch peněz navrch

Další část rozvrhu si vyhradíme pro nás samotné nebo rodinu. To znamená, peníze na výlety, dárky, zábavu (kino, bazén, potřeby do školy). Tyto složky se mohou měsíc od měsíce měnit, takže si musíte udělat jasno v tom, za co chcete a plánujete za měsíc utratit peníze.
prodej zákusků

 A konečně něco pro rozvoj podniku

Teď konečně ta nejdůležitější část pro náš podnik a jeho rozvoj. Když odečteme z našeho výdělku všechny položky zmíněné výše, vyjde nám zbytek, který můžeme investovat do našeho podniku. Tato částka nemusí být u některých podniků úplně vysoká. Záleží na tom, kolik vyděláváme a kolik utrácíme peněz každý měsíc. Každopádně, pokud máte peníze alespoň na první dvě části zmíněných položek, jde vaše podnikání přesně tak, jak by mělo. Peníze na víc jsou pouze bonus, který můžeme ale nemusíme investovat.

 Jen vy sami víte, kam až chcete svým podnikáním dosáhnout. Takže i vy sami si musíte rozhodnout, co s penězi navíc udělat. Každopádně, pokud vám přebývají velké částky, měli byste popřemýšlet o rozšíření vašeho podnikání.