Nehoda hasičů na Šumpersku

Jistě si mnozí z Vás vzpomenou na tragickou loňskou nehodu hasičského automobilu. Hasiči ze Zábřehu na Moravě vyjeli pomoci k nehodě, kde byli zranění lidé a sami měli nehodu u obce Libivá na Mohelnicku, při které velitel zásahu zemřel a řidič byl v kritickém stavu v nemocnici. Dva další členové posádky utrpěli pouze lehčí zranění.
hadice hasičů
V minulém roce se hodně na internetových serverech řešilo, jak je možné, že stát zaplatí smrt vojáků, kteří se sami rozhodnou, že pojednou válčit jinam a tam zemřou, že dostanou vyznamenání, metály a jiná ocenění, stát že vyplatí pozůstalým nemalé částky a o hasiče, kteří každý den nasazují své životy, aby zachránili nás nebo naše děti, tak těm se již nepomáhá. Hodně se vedly na toto téma diskuze, akorát jde o úhel pohledu. Každý si své povolání vybíráme sami, někdo pracuje jako dělník či prodavač, jiný jezdí kamionem nebo traktorem, někteří se dají k vojsku nebo dělají hasiče, záchranáře. Každá práce má své pro a proti. Voják nemůže říci ne, když za ním a jeho kamarády přijde vedoucí pracovník a oznámí, že večer odlétají na vojenskou misi. I oni mohou mít doma rodiny s dětmi, a občas se stane, že nemají ani čas se rozloučit. Nikdo neví, jestli je to jejich poslední den.
„ZNÁME DEN SVÉHO NAROZENÍ, BOHUŽEL DEN SMRTI NEZNÁME“.
 Byly založeny dva účty po dobu tří měsíců, každý účet pro jednoho hasiče, a každý kdo mohl, přispěl jakoukoliv částkou. Bylo jedno, jestli jde o 10 korun či 10 000 korun, důležité bylo, že se vybraly nemalé částky, šlo dohromady skoro o 2,5 milionu korun, tato částka se rozdělila relativně stejně rozdělena a “šeky“ již předal rodinám Karel Kolářík, krajský ředitel hasičského záchranného sboru, a Martin Přidalík, předseda Krajské organizace odborového svazu.
hasiči a hasičský vůz
Řidič byl obžalován za usmrcení z nedbalosti a těžkého ublížení z nedbalosti a za to hrozilo řidiči až 6 let za mřížemi. Soudce Lubomír Kozák uznal řidiče vinným jak z usmrcení z nedbalosti, tak i z těžkého ublížení. Rozhodl, že místo 6letého odnětí svobody, bude dostačujícím trestem zákaz řízení na 1,5 roku a pokuta ve výši 150 000 korun. Soudce přihlédl k tomu, že muž nebyl nikdy trestaný, k činu se přiznal a velice ho litoval. Odsouzený litoval toho, že jeho nadřízený zemřel a již nikdy ho nespatří. Soudce chtěl již tento proces ukončit, byla to tragédie pro všechny. Žalobce uvedl, že tento trest je pro něj dostačující, vzhledem k tomu, že sám z toho nevyvázl se zdravou kůží. Obhájce odsouzeného žádal po soudu mírnější trest.
Posuďte sami trest, který tento muž dostal je adekvátní, když hasičům jde především o to, aby dojeli na místo nehody včas a zachránili případné oběti např. z trosek vozu nebo domu. Je to tragédie, kterou budou trpět po zbytek života všichni, ať už rodina po mrtvém veliteli, anebo muž, který v ten osudný den řídil hasičský vůz.