Kvalitní ložnice jako start do nového dne

Pokud chcete mít každý den dostatek energie a elánu, musíte se dobře vyspat. Proto byste neměli zařízení ložnice podceňovat. Ne ale každý ví, že i ložnice může mít svá pravidla, která jsou zaručeně prospěšná ke kvalitnímu spánku před novým dnem.
žlutá sova
Postel
Nic není v ložnici důležitějšího než právě postel. Ta zastupuje pro váš kvalitní spánek nejdůležitější roli. V první řadě byste neměli opomenout jednoduchý přístup. Je dobré, když má na každé straně rezervu od nábytku, či stěny, více než půl metru. Zajistíte tím nejen pohodlný přístup, ale i dostatečný prostor na její ustlání. Nezapomínejte také na přístup tepla, nebo světla. Při výběru postele se zaměřte spíše na přírodní materiál, nejlépe dřevo. Budete mít jistotu, že její rám a obložení, nebude zdravotně nezávadné a konstrukčně kvalitní. Výška postele bez matrace by měla být alespoň 40 cm. I matrace potřebuje svůj vzdušný prostor od její spodní části, proto je lepší volit postel bez spodní výplně a usnadníte si tím i úklid. Při výběru matrace se jí nebojte při nákupu vyzkoušet. I když se její pohodlnost a to, zda vám bude vyhovovat ukáže až v praxi, i tak prví pocity mohou leccos naznačit. Pokud potřebujete matraci speciálně upravenou například kvůli problémům se zády, obraťte se na odborníka a sdělte mu i váš zdravotní problém. Na trhu je mnoho specifických matrací, určených pro různé typy zdravotních komplikací. Pro váš pohodlný spánek může přispět i výběr povlečení. Nejlepší volbou bývá bavlněný satén, který vás bude v chladných dnech hřát a v létě chladit.
chodidla muže
Tma a naprostý klid
Ložnice by měla být v nejklidnější části domu. Zároveň je pro kvalitní spánek nezbytné zajistit naprostou tmu a klid. Existuje v našem těle totiž spánkový hormon, zvaný melatonin, který se nejvíce produkuje právě při tmě. Nezapomeňte tedy na dobré zatemnění oken. To vám zajistí různé žaluzie, nebo nepropustné závěsy. Pakliže chcete spát doslova jako miminko, můžete využít u různé bylinkové vůně, které mají výborný a uklidňující účinky. Dobrá je třeba meduňka, nebo majoránka. Tyto aroma se dají v ložnici aplikovat například pomocí aroma-lampy.