Na co si dát pozor při pokládce linolea

Kupujte kvalitu

Lino je elastická podlahová krytina na bázi přírodního lněného oleje. Vyznačuje se tím, že je antibakteriální, hygienická a snadno se udržuje. Mimochodem, polyvinylchlorid (PVC) je také často označován jako linoleum. PVC je druh umělé krytiny, ale místo lněného oleje je základem minerální olej a PVC obvykle obsahuje změkčovadla, plniva a další přísady. Linoleum je tedy ekologičtější variantou.
pohovka do U
 

●     Při nákupu byste měli vybrat varianty s odolností na vodu. Několik složek, jako je korek nebo dřevěná mouka, je extrémně citlivé na vlhkost. Bez vodotěsného těsnění by podlaha mohla nabobtnat.
●     Vyhněte se použití krytiny a s chemickým lakovým nátěrem. Lepší je barva na bázi vody bez rozpouštědel. Tím je zajištěno, že tato podlahová krytina není zcela nepropustná a že je zachován účinek inhibující houby a bakterie.

Správná tloušťka linolea

Obecně platí, že v obchodě jsou k sehnání běžné tloušťky mezi dvěma a čtyřmi milimetry. Máte-li sklon k častému upuštění sklenic a šálků, měli byste si zvolit alespoň 2,5 mm tloušťku. Tím se zvýší pružnost a padající předměty se budou méně často rozbíjet.

●     U obytných místností, kuchyní a chodeb s náročným provozem byste měli zvolit tloušťku 2,5 mm.
●     Pokud jsou vaše podlahy pod silným využitím, například pokud máte malé děti, zvolte tloušťku větší než tři milimetry.
●     Čtyř milimetrů tlustá podlaha je nezbytné pouze v případě, že je pod obrovským tlakem.

Volba tloušťky však může také záviset i na jiných faktorech. Pokud máte například podlahové vytápění, měli byste se obrátit na odborníka.
dřevěná podlaha v hale

Správná pokládka

I v koupelnách můžete v zásadě položit linoleum. Vzhledem k tomu, že je extrémně citlivý na vlhkost, měli byste věnovat zvýšenou pozornost při položení na spáry a na jejich svařování. V opačném případě se vlhkost dostane do země.
Obecně je však pokládka tohoto duhu krytiny velmi náročná, protože nekvalitní práce může způsobit, že se v podlaze vytvoří vlny a vlhkost může proniknout do podlahy. Proto Vám doporučujeme, abyste pokládku nechali provést odborníka. Ty mají potřebné nástroje a zkušenosti.
Pokud se rozhodnete položit si jej sami, ujistěte se, že používáte lepidlo, které výrobce výslovně doporučuje pro daný materiál. Například nízkoemisní disperzní lepidla jsou velmi vhodná. Informujte v místním hobby obchodě.