Hluboká nad Vltavou hostí zajímavou velikonoční tradici

Jižní Čechy jsou z hlediska cestovního ruchu nejvíce navštěvovanou oblastí v České republice. Rozmanitá krajina, kde lze kromě moře nalézt snad všechny přírodní úkazy, je řídce osídlená, není zasažena průmyslem ve značném rozsahu a to je důvodem k tomu, proč tu lidé tráví nejen víkendy, ale i prázdniny nebo dovolenou.

zámek v hluboké nad vltavou

Ať už vyrazíte na Prachaticko, Vimpersko, Českobudějovicko, Českokrumlovsko nebo Třeboňsko, všude vás přivítá malebná krajina, nápaditá architektura a citlivě řešené sportovní a zábavní areály. Za jedním takovým bychom se mohli vypravit do Hluboké nad Vltavou.

Od roku 2015 se tu buduje v období Velikonoc stezka za obřími malovanými kraslicemi. Ta jsou vystavena podél levého břehu Vltavy, některá naleznete v zámeckém parku nebo dokonce podél hráze Munického rybníka a u loveckého zámečku Ohrada.
vvypuštěný rybník

Půltunová betonová vejce rozmístěná po okolí

Kraslice nejsou ovšem jen křehké vápenité skořápky, jsou odlité z betonu a váží úctyhodných 450 kilogramů. Celkem jich tu napočítáte 16, každé je vysoké zhruba jeden metr a pochopitelně výrazně pomalované. S touto tradicí přišlo Centrum volného času s názvem Poškolák a s nápadem vytvořit něco monumentálního a přitom vkusného přišel designér Matouš Holý. Betonové odlitky podle jeho návrhu včetně forem zhotovila firma Mane.

Betonová vejce tak trochu připomínají své předchůdce malované krávy v životní velikosti, které se u nás objevily v roce 2004. Tehdy šlo o recesi s různými symboly včetně společenských, zdravotních, sportovních a kulturních propagací a zajímavé zpestření hlavního města Prahy bylo nakonec vydraženo ve veřejné dražbě.
vajíčka v trávě

Hlubocká vejce se však pravděpodobně dražit nebudou, měla by skončit na golfovém hřišti a vyzdobit jej do dalších svátků jara. Na jejich výzdobě se podílí různí dobrovolníci, ale i výtvarníci, akademičtí malíři a děti ze základní školy v Hluboké nad Vltavou.