Co je to zářivka?

Zářivka je nízkotlaká rtuťová výbojka, kterou používáme jako zdroj světla. Tento světelný zdroj je většinou trubicový, takzvaná lineární zářivka. Zářivkové těleso jenejčastěji dlouhá skleněná trubice se žhavícími elektrodami, naplněná rtuťovými parami a argonem. Dochází zde k doutnavému výboji, jenž září převážně v neviditelné ultrafialové oblasti. Záření dopadá na stěny trubice, které jsou obvykle pokryty luminoforem. Tato látka absorbuje ultrafialové záření a sama září ve viditelné oblasti.

náhradní lapmna

Po připojení do sítě tedy nastane ve startéru nejdříve doutnavý výboj, kterým se začnou ohřívat elektrody. Bimetalový pásek se začne ohýbat směrem k pevné elektrodě. Asi po jedné vteřině se jí dotkne a doutnavý výboj ve startéru zanikne. Přes tlumivku a elektrody zářivky teď protéká proud, který způsobí rozžhavení elektrod uvnitř zářivky.

Zářivky můžeme rozdělit na
Ø integrované: kompaktní
Ø neintegrované: lineární

Zářivky mohou být také všelijak tvarované – například kompaktní kruhové zářivky https://www.lightpark.cz/kompaktni-kruhove-zarivky/ nebo zářivky ve tvaru písmene U.
Kruhové zářivky najdou své uplatnění ve speciálních svítidlech a lampách. Jejich výhodou je vysoká svítivost, avšak s nízkou spotřebou. Díky tenké světelné trubici je možno použít je i pro extrémně plochá svítidla.

Kruhové trubice umožňují všesměrové rozložení světla. Jsou proto vhodné pro použití ve školách, kancelářích, obchodech ale i v dekorativních svítidlech v bytě; zkrátka, všude tam, kde potřebujeme výkonné svítidlo, které nezabere příliš mnoho místa.

tunel

Nejznámější výrobci jsou firmy Osram a Philips.
Při výběru kruhové zářivky se zaměřte také na její technické parametry, především příkon a výkon.
Oproti klasické žárovce uspoří až 80% elektrické energie, ale nemají rády časté spínání (blikání). Jsou spíše vhodné pro dlouhodobější svícení minimálně tři minuty na jedno rozsvícení.